Dijital Baskı Teknikleri Nelerdir?

Matbaa baskı teknikleri dijital baskı, tampon baskı, serigrafi baskı ve ofset baskı olarak sınıflandırılmaktadır. Uygulanacak çalışmaya göre baskı tekniğini kullanacak olan kişiler kaliteli ve teknolojik baskı işlemleri yapmalıdır.

dijital baski cesiti

En Çok Kullanılan Baskı Teknikleri Nelerdir?

  • Dijital Baskı: Kullanılan baskı yöntemleri arasında en önemlisi sayılmaktadır. Dijital baskı adından da anladığımız üzere bilgisayar destekli aynı zamanda dijital ortamda sağlanan baskı türü olmaktadır. Reklam amacı ile günümüzde tercih sebebi olmaktadır. Düşük maliyetli reklam ürünü olarak da isimlendirebiliriz.
  • Serigrafi Baskı: Günümüzde elek baskı olarak da anılabilir. Bu uygulama yapılırken genellikle metal ya da ahşap bir çerçeveye gereksinim olur. Kumaş ya da ipek üstüne yapılır. Kumaşlar çerçeveye gerilir. Maskeleme yöntemi kullanolan bu baskı işleminde metal ya da plastik dokumalardan meydana gelen elek kalıplar kullanılmaktadır. Eleğin içerisinde mevcut durumda olan sıyırıcı ile baskı uygulaması yapılırken hazırlanmış olan şablona göre baskı da ayarlanır. Kumaş baskı uygulaması yapan matbaacılar genelde kendilerine sorulan: ‘’Matbaa baskı teknikleri nelerdir?’’ Sorusuna ‘’Serigrafi Baskı’’ yanıtını vermektedir.
  • Tampon Baskı: Sık kullanılan baskı çeşitlerinden biri olmaktadır. Özellikle de bombeli yüzeylere kolay bir şekilde baskı yapılabilmesine yardımcı olmaktadır. Bombeli yüzeyler ile birlikte, yuvarlak yüzeylere, düz yüzeylere, çukur yüzeylere bir ya da birden çok renk ile baskı alınabilen baskı da denilebilir. Genelde reklam sektöründe kullanılan tampon baskı günümüzde en çok kullanılan matbaa baskı çeşidi sayılmaktadır.
  • Ofset Baskı: Ofset adı dilimize İngilizce’den gelmektedir. Ofset ismi Off ve Set kelimelerinin birleşmesinden ortaya çıkmıştır. Ofset baskı özellikle de kitap aynı zamanda dergilerin kapak baskı işlemlerinde kullanılmaktadır. Bu nedenle de bilinen bir baskı çeşidi olmaktadır. Günümüzde yaygın şekilde kullanılan ofset baskılar teknolojinin hızla ilerlemesi sebebi ile gelişmiştir. Tek bir metalden faydalanılan ofset baskı uygulamalarında metal üzerine aktarılmış durumda olan mürekkep ile baskılama uygulaması saplanır. Ofset baskılarda mürekkep ile suyun bir araya gelmediği yani karışmadığı ortamda uygulanan baskılar kaliteli olmakta ve bu şekilde adlandırılmaktadır. Günümüzde kitap ve dergilerin yoğun olması sebebi ile ofset baskılar da yoğun şekilde kullanılmaktadır. Seri olarak çalışılabilen baskılar arasında da yerini almaktadır.
  • Tifdruk Baskı: Matbaacılık da kullanılmakta olan temel baskı tekniklerinden biri olmaktadır. Matbaa baskı teknikleri nelerdir sorusunun son yöntemi olarak göze çarpar ve karşımıza çıkar. Ambalaj yüzeylerin baskısı olarak da isimlendirilmektedir. Bu baskı yöntemini en iyi şekilde açıklamakta olan yöntem çukur baskı olmaktadır. Çabuk buharlaşmakta ve akışkanlı mürekkepler kullanılmakta olan bu yöntemle oyma klişe kullanımı olmaktadır.