Dijital Baskı

Dijital baskı nedir? Çeşitleri nelerdir ve hangi alanda kullanılmaktadır gibi sorulara yanıt arıyorsanız sizler için hazırladığımız aşağıdaki bilgileri okuyabilirsiniz.

Dijital Baskı Nedir?

Genelde matbaa tekniğinde kullanılmakta olan, film, kalıp gibi öğelerin yok edilmesi yani ortadan kalkması amacı ile çekilmiş durumda olan fotoğraf veya taranmış resmin özellikle de bilgisayar yöntemi ile uygun programda; metin, çizim, grafik gibi görselin hazırlanma aşamasından sonra dijital baskı makinesi aracılığı ile baskı malzemeleri üstüne basılması uygulamasıdır. Baskı malzemeleri; One Way Vision, Mesh, Cast folyo… vs. dir.

Dijital Baskı Nerelerde Kullanılır?

Dijital baskı var olan her sektöre hitap edebilmektedir. Kurumsallaşma yönünde ilerleyen ya da kurumsallaşan firmaların kendilerini dünya çapında en hızlı aynı zamanda en renkli şekilde tanıtılmasını sağlar. Bu anlamda büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Dijital Baskı binaların üstüne yapılan reklam uygulamalarında, yönlendirmelerde, mağazaların hem iç hem de cam dekorlarında, bez afişlerde ve buna benzer alanlarda kullanılabilir. Genel anlamda kullanım alanları geniştir. Bu sebeple de akla gelebilecek her bir sektör için kullanılır diyebiliriz.

Dijital Baskı Çeşitleri Nelerdir?

1-Outdoor (Dış Mekan), 2-İndoor (İç Mekan)

1-Dış Mekan Dijital Baskı

Genelde açık hava reklamcılığında kullanılmakta olan; tanıtım aynı zamana reklam amaçlı küçük ya da büyük bilboar, afişler, araç üstü giydirme gibi malzemelerin hazırlanması açısından kullanılan baskı çeşidi olmaktadır. Uygulama sırasında kullanılmakta olan malzemelerin kalitesi aynı zamanda dijital baskı makinelerinde uygulanan boya kalitesine göre kötü hava koşullarında ve yoğun güneşte dayanıklı olmaktadır.

baski

Dış Mekan Dijital Baskı Avantajları Nelerdir?

Bilinen en önemli avantajı yoğun güneşe ve soğuk hava koşullarına göre dayanıklı olmasıdır. Bunun yanı sıra tanıtımını istediğiniz ürünü ya da görseli sizlerin istediği boyuta getirilmesi sağlanmaktadır.

Dış Mekan Dijital Baskı Kullanım Alanları Nelerdir?

Özellikle de binaların dış cephelerinde, ışıklı raketlerde, üç boyutlu olan görsellerde, araçlarda, ışıklı-ışıksız çatı ve yönlendirme reklamlarında, billboardlarda, cam vitrinlerinde, mağazalarda… kısacası akla gelen bütün sektörlerde kullanılmaktadır.

Dış Mekan Dijital Baskı Çeşitleri:

a-Vinil Dijital Baskı: Vinil dijital baskı ışıklı ve ışıksız olarak ikiye ayrılmaktadır. Işıklı vinil adı verilen baskı: florasan tabanlı tabelalarda kullanıma açıktır. Işıksız vinil ise tabelalarda, dış mekan bina cephelerinde, afişlerde, billboardlarsa kullanılmaktadır.

b-Folyo Dijital Baskı: Folyo dijital baskıyı normal, şeffaf ve cast olarak sıralayabiliriz. Normal folyo dediğimiz cam vitrinlerde ve tabelalarda, cephelerde aynı zamanda yönlendirmelerde kullanılmaktadır. Cast folyo dediğimiz girinti çıkıntısı çok olan yerlerde özellikle de araç kaplamalarında sıcak hava ile uygulanır. Üzerine laminasyon atıldığı zaman ömrü daha uzun olur. Şeffaf folyo dediğimiz ise ters baskı olarak uygulanır. İçinden yapıştırılır ve sticker larda kullanılmaktadır.

c-Mesh Dijital Baskılı Vinil: Delikli olması sebebi ile bina cephelerinde aynı zamanda cephe tadilatlarında koruma görevinde olan, üstüne yapılan dış mekan dijital baskı yardımı ile reklam amaçlı kullanılmaktadır. Vinilin delikli olması sebebi ile rüzgara karşı da dayanıklı olmaktadır. Bunun yanı sıra içeriden bakıldığı zaman dışarı da görülebilmektedir.

d-One Way Vision Dijital Baskı: Görüntü kirliliği olmaması açısından ve reklam açısından ideal bir folyo çeşidi olmaktadır. Mesh vinil gibi deliklidir. Bu nedenle de folyo sayesinde reklam yaparsınız ve dışarıyı rahatlıkla görebilirsiniz. Yapışkanlı olma özelliği nedeni ile vitrin camlarına ya da camlı binaların dış cephelerine yerleştirilerek kullanılabilir.

e-Dijital Baskılı Cast Folyo: Bahsettiğimiz diğer folyolara göre hassas olmaktadır. Uygulanacak alan nere ise hakimdir. Sıcak hava ile uygulanmaktadır. Esnek olması sebebi ile girinti çıkıntılarda daha iyi muhavemet sağlamaktadır. Sökülürken de uygulanmakta olan yere kesinlikle zarar vermemektedir.

f- Dijital Canvas Baskı: Bu malzeme sayesinde uyguladığınız resimlere yağlı boya tablo görüntüsü verebilmeniz mümkün olmaktadır.

dijital-baskilar

2- İç Mekan Dijital Baskı

İsminden de anlaşılacağı gibi güneşten aynı zamanda kötü hava koşullarına maruz kalmayacak yerlerde uygulanabilmektedir. Kalite açısından soracak olurdanız Dış Mekan Dijital Baskı nazaran daha da kaliteli olmaktadır. Bu baskıda fotoğraf görüntüsünde baskılar elde edebilmeniz mümkündür. İç Mekan Dijital Baskı makineleri su bazlı olmaktadır. Malzeme üstüne laminasyon akıtması gerekir. Eğer atılmaz ise en küçük bir su damlasında akma durumu yaşanabilir. Mağazaların vitrin içlerinde, fast food ya da restaurant gibi yerlerin ışıksız aynı zamanda ışıklı panolarında, fotoğraflarda, posterlerde, mağazaların yine iç dekorasyonlarında kullanılabilmektedir.

Dijital Baskı Avantajları Nelerdir?

*Dijital Baskı sektöre hız getirmektedir. 20 yıl öncesine gidildiğinde reklam sektöründe çalışanlar Dijital Baskı tarzını taşıyan işlerin fırça aracılığı ile yapmaktaydı. Bu da genelde çok büyük zaman kayıplarına neden olmaktaydı. Örnek vermek gerekirse 10×10 m=100m2 bir görselin hazırlanması adına insanlar aylarca uğraşıyordu. Günümüze gelecek olursak bu uygulama bilgisayar destekli Dijital Baskı sayesinde yaklaşık olarak 1 saat kadar kısa zaman diliminde tamamlanıyor.

  • Dijital Baskı kalite olarak da avantaj sağlamaktadır. Şöyle ki kurumsal bir firma kendini bu anamda dünya piyasasına tanıtabiliyor. Bu da firma açısından büyük avantaj haline gelmektedir.
  • Dijital Baskı bir imajı istenilen bir boyuta erişmesine yardımcı oluyor. Yani isteğe göte büyültme ve küçültme imkanı sağlamaktadır.
  • Dijital Baskı’nın bir diğer önemli avantajı da uzun seneler boyunca kötü hava koşullarına karşı bozulmadan kalabilmesi bu şekilde uzun süre çalışabilmesidir.