Dijital Baskıda Dpi Nedir?

Dpı Nedir?

Dijital görüntüleme sistemlerinde çözünürlük olarak kullanılmaktadır. Dots Per Inch kelimelerinin baş harflerinin kısaltılmasıdır. Çözünürlüğün yükselmesi ile görüntü kalitesi ters orantıda olmadan yükselmektedir. Mesela çözünürlüğü 600×600 dpi olan görüntü veya tarayıcıdan taranan doküman eni yanı zamanda boyu her inç üzerinden 600 nokta taranır ya da baskı yapılır. Bir inç karedeki nokta sayısı anlamına gelmektedir. Bir inch adı verilen 2,54 cm lik alanda mevcut olan nokta sayısı anlamındadır.

Bu anlamda 2,54 cm x 2,54 cm kare içerisine düşen nokta sayısı olmaktadır. Bir inç kare içine ne kadar nokta sığdırılır ise çıkacak sonuç o kada kalite içerir. Nokta sayısı arttığında 1 inç kareye sığabilmesi açısından noktaların küçülmesi gerekmektedir. Bir inç kareyi ne kadar çok küçük nokta ile tamamlar yani doldurur iseniz baskı da o kadar kaliteli olur tıpkı bir fotoğraf gibi… Noktalaması da bu anlamda görünmez hale gelir.

Noktalamanın görünmez olması kaliteli bir baskının meydana gelmesi anlamına gelir. Bitmap grafikleri pixellerden meydana gelmektedir. Çözünürlük ise grafiği meydana getiren piksel yoğunluğu demektir. Grafiği oluşturan nokta sayısının artması çözünürlüğü de artırmaktadır. Örnek vermek gerekirse televizyonda veya monitöre baktığınız zaman ufak noktacıkları görebilirsiniz.

Görüntü bu noktacıkların farklı renkler almasından meydana gelmektedir. Noktalar arasındaki mesafenin küçüklüğü görüntünün net olmasına etmen olur. Bu da nokta aralığının (dpi nin) daha küçük olması anlamına gelmektedir.

Dpi bu bilgilerin yanı sıra bilgisayar farelerinin hassasiyeti olarak kendini göstermektedir. Dpi değerini artırmak uygulaması imlecin daha da hızlı hareket etmesini sağlar. Dpi değerini tam tersi azaltmak ise imlecin olması gerekenden daha yavaş hareket ermesini sağlamaktadır. Mesela bir bilgisayar oyununda dürbünlü uzak mesafe tüfeğini kullanmakta iseniz Dpi ayarını azaltmak bu anlamda işe yarayacaktır. Bu özellik sebebi ile de profesyonel bir oyuncu farelerinde Dpi değerini hızlı şekilde değiştirmek adına fare üstünde Dpi değişimine atanmış tuş da bulunmaktadır diyebiliriz.